Lifestyle

Czy wiesz, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Czy wiesz, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Wiele pań z pewnością zastanawia się nad tym, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. Wbrew pozorom nie zawsze jest to oczywiście, gdyż nie ma tylko jednego słusznego rozwiązania. Inne tradycje panują w poszczególnych krajach, co również warto meić na uwadze. Tak naprawdę to jest to indywidualna kwestia i to od kobiety zależeć będzie to, na który palec założy swoją biżuterię. Jak to wobec tego wygląda w praktyce?

Na jakim palcu kobiety noszą pierścionek zaręczynowy?

Nikt nikomu nie może narzucić tego, w jaki sposób ma nosić pierścionek zaręczynowy. Niektóre panie nie lubią mieć niczego na palcach, co im po prostu przeszkadza i jest niepraktyczne dla nich. Pierścionki zaręczynowe nierzadko są zawieszone na łańcuszku i stanowią ozdobę szyi. Najczęściej kobiety noszą pierścionek zaręczynowy na palcu, ale nie zawsze na tym samym. Co ciekawe, biżuteria noszona na poszczególnych palcach ma konkretną symbolikę. Mogą znajdować się na kciuku, na palcu wskazującym, na palcu serdecznym czy nawet na małym palcu. Co więcej, można się spotkać z przełożeniem pierścionka na inny palec po ceremonii zaślubin.

Mając na uwadze tradycję, pierścionek zaręczynowy zakłada się na palec u prawej dłoni. Pojawia się wobec tego pytanie, który spośród pięciu ma wybrać przyszły narzeczony? W Polsce obowiązuje zasada zakładania pierścionka zaręczynowego na palec serdeczny. Oczywiście nie oznacza to, że kobieta będzie musiała odtąd nosić go wyłączenie na tym palcu. To jest już kwestia indywidualnych preferencji. W wielu krajach pierścionki zaręczynowe noszone są na lewej dłoni – przykładem są Włochy, Hiszpania, Francja, Egipt czy Wielka Brytania. Po ślubie większość pań nosi pierścionek i obrączkę na tym samym palcu. Kierując się polską tradycją, obrączka ma dużo większe znaczenie, dlatego pierścionek zaręczynowy powinien zostać przełożony po ślubie na palec serdeczny u lewej dłoni. Z ciekawostek, w Skandynawii kobieta nie dostaje klasycznego pierścionka zaręczynowego, ale przedślubną obrączkę. Przed zaślubinami noszona jest na lewej dłoni, a w dniu ceremonii pan młody nakłada na ten sam palec identyczną obrączkę. Panie zyskują wobec tego dwie obrączki, co wygląda bardzo efektownie. Jeszcze w XIX wieku polskie kobiety nosiły obrączki na lewej dłoni. Wyjątkiem były wdowy, które zakładały pierścionek na palec u prawej dłoni. Wszystko zmieniło się po przegranym powstaniu styczniowym, kiedy to mężatki postanowiły na znak żałoby przełożyć obrączki na prawą dłoń.

Pierścionek nie musi znajdować się na palcu serdecznym

Zgodnie z tradycją pierścionki zaręczynowe powinny znajdować się na palcu serdecznym, ale zdecydowana większość kobiet nosi je na palcu środkowym. Zgodnie z analizą psychologów rozwiązanie to wybierają panie chcące dodać sobie pewności siebie i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Z kolei według chińskiej filozofii noszenie pierścionka zaręczynowego na środkowym palcu pomaga zachować równowagę w życiu, odróżnić dobro od zła. Pierścionek może wylądować także na palcu wskazującym, co było dawniej spotykane w przypadku osób o wysokiej pozycji społecznej i statusie. W ramach ciekawostki warto wspomnieć o noszeniu pierścionka na kciuku przez starożytnych Greków, co służyło zwiększeniu siły i witalności. Z kolei biżuteria na małym palcu miała symbolizować władzę. To właśnie na nim spoczywały często rodowe sygnety. Niezależnie od wyboru, to palec serdeczny od lat jest najmocniej powiązany z pierścionkami zaręczynowymi i obrazkami ślubnymi. Będzie to wobec tego uniwersalne rozwiązanie dla każdego. Warto jednak wiedzieć, że nie jedyne.

Jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy?

Obecnie panowie mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o zakup pierścionka zaręczynowego dla swojej ukochanej. Jeśli zaręczyny mają być niespodzianką, najlepiej będzie wybrać się do jubilera samemu. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na wspólne wybieranie pierścionka zaręczynowego, co z pewnością ma wiele zalet. Można mieć wówczas pewność, że wybrana biżuteria spodoba się przyszłej użytkowniczce i będzie doskonale dopasowana do palca. Jeśli pierścionek kupowany będzie w tajemnicy przed ukochaną, trzeba najpierw dowiedzieć się, jaki rozmiar palca na przyszła narzeczona. Falstartem byłoby sprezentowanie wybrance pierścionka, który będzie za mały lub za duży. Znając już jego optymalny rozmiar, można przejść do dalszego etapu, którym nie jest jednak wybranie się od razu do jubilera, ale określenie swojego budżetu. Następnie przychodzi czas na wybór stylu pierścionka – powinien on symbolizować uczucia, ale też być zgodny z gustem partnerki. Niektóre panie preferują noszenie biżuterii srebrnej, a inne złotej – w tradycyjnym żółtym odcieniu lub białe złoto.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.