LifestyleZdrowie

Jak przetrwać wirusową infekcję jelit zimą?

Jak przetrwać wirusową infekcję jelit zimą?

Teraz pełno jest wirusowych infekcji jelit. Są one o tyle problematyczne, że łatwo się nimi zarazić i mogą nas rozłożyć na długo. Tak naprawdę ciężko się nawet przed taką wirusówką bronić. Możemy ją złapać wszędzie – w pracy, w autobusie, w tramwaju, a nawet w markecie. Tak naprawdę nie wiemy kto ma ten wirus, kto nas może nim zarazić. Czasem trzeba niewiele i już będziemy rozłożeni. Chorowanie jest nieprzyjemne i chyba nikt tego nie lubi. To wzmaga pewne problemy, bo takie leżenie w łóżku nie jest przyjemne.

Wirus po prostu trzeba przetrwać

Jak już dopadnie nas wirus, nie ma możliwości, że się on cofnie. Po prostu będzie trzeba się zawziąć, zacisnąć zęby i go przetrać. Czasem wymaga to od nas leżenia w łóżku nawet przez kilka dni. Jeśli będziemy mieli biegunki, możemy się dodatkowo odwodnić. To nie jest zbyt miłe. Suchość w ustach jest niepokojącym objawem. Trzeba pić elektrolity, bo to one mogą nam pomóc. Pomimo choroby, będziemy mogli być odpowiednio nawodnieni. Ostra infekcja wirusowa jelit może być bardzo niebezpieczna i skończyć się nawet kroplówką.

Dlaczego leżenie i wypoczynek tak bardzo pomagają w chorobie?

Jeśli leżymy, możemy się szybciej regenerować. Nie rozpraszamy naszej energii. Leżenie jest ważne, aby po prostu wypocząć. Dla osób, które nie umieją zwolnić swojego tempa, jest to niemalże koniecznością. Trzeba sobie od czasu do czasu po prostu poleżeć i nie ma w tym nic złego. Nie obwiniamy się przez to, że jesteśmy nieefektywny. Czasem tak po prostu się zdarza i nie ma co panikować. Weźmy sobie urlop w pracy. Każdy lekarz, który nas zobaczy, z pewnością bez problemy wypisze nam zwolnienie chorobowe. Tak się zdarza, że naprawdę nas rozłoży i nie ma co z tym walczyć. Wirus po prostu musi minąć.

Czy wymioty są obowiązkowe w wirusowym zapaleniu jelit?

Mało kto przechodzi taki wirus bez wymiotów, taka jest – niestety – prawda. Jeśli uda nam się, że nasz wirus nie będzie wymuszał na nas wymiotów, tyle lepiej dla nas. Wymiotowanie jest męczące i chyba nikt tego nie lubi. Jeśli natomiast pojawią się wymioty, po prostu trzeba będzie wytrzymać ten czas. Być może na drugi dzień będzie już lepiej. Dobrze też zmierzyć sobie temperaturę, bo przy czymś takim możliwe jest, że może nam się przyplątać dodatkowo gorączka. Możemy być osłabieni i może być nam zimno. Trzeba na siebie wtedy naprawdę uważać i dobrze, abyśmy mieli kogoś obok, kto sprawdzi nasz stan i pomoże w razie takiej konieczności.

Ile może trwać wirus atakujący jelita?

Właściwie taki wirus trwa kilka dni. Powinien przejść sam. Możemy się przygotować na to, że będzie nam niedobrze, mdło i nie będziemy mieli ochoty na jedzenie. Grunt to się chociaż wtedy nawadniać. Nie można dopuścić do odwodnienia. Trzeba wytrzymać te kilka dni. Potem normalnie wrócimy do zdrowia, ale nie musi być to wcale tak szybkie. Jednym przechodzi szybko, inni dłużej się z tym męczą.

Udostępnij