Kwas traneksamowy w kosmetyce – co to jest, gdzie znaleźć?

0
1615

Cześć,
Pielęgnacja cery kwasami rozwija się w najlepsze. Kwas hialuronowy jest już składnikiem większości kosmetyków, coraz częściej sięgamy także po inne kwasy, takie jak kwas migdałowy, czy też różne kwasy owocowe. Stosunkowo najnowszym odkryciem kosmetyki jest kwas traneksamowy. I to o nim chcę Wam dziś nieco opowiedzieć, przybliżyć jego właściwości. Tym bardziej, że większość z Was kojarzy kwasy z czymś co może podrażniać.

Krótko o kwasie

Kwas traneksamowy (w skrócie TXA, łac. Acidum tranexamicum; ang. tranexamic acid) jest kwasem bardzo bezpiecznym. Został odkryty w latach 80 XX wieku i od tego czasu z powodzeniem używany jest w medycynie jako lek o działaniu przeciwkrwotocznym (używany np. przy operacjach serca). Za jego pomocą leczy się także świąd, pokrzywki czy też stany zapalne przy egzemach.

Jak działa?

W kosmetyce kwas traneksamowy po raz pierwszy został wykorzystany przez japońską firmę Shiseido. Sekret pięknej cery Azjatek został zdradzony. Odkryto, że TXA wykazuje doskonałe działanie rozjaśniające wszelkie przebarwienia mające podłoże hormonalne, posłoneczne, pozapalne i polekowe. Działa on blokując wydzielanie oraz kumulacje melaminy wywołanej promieniowaniem ultrafioletowym. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że kwas traneksamowy jest łagodny i bezpieczny dla każdego rodzaju cery, nawet tej wrażliwej! Zamiast podrażniać, łagodzi stany zapalne, redukuje zaczerwienienia i jest ogromnym sprzymierzeńcem w leczeniu trądziku różowatego.
Kwas traneksamowy daje idealne rezultaty w połączeniu z witaminą C. 

Od pewnego czasu właściwości kwasu traneksamowego wykorzystują także europejscu producenci kosmetyków tacy jak polska Arkana lub szwajcarska Dermo Pharma. Niestety w dalszym ciągu kosmetyki te nie należą do najtańszych. Kremy Shiseido to koszt minumum 250 zł, Arkana ok. 150 zł, Dermo Pharma jest najtańsza, kosztuje około 50 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here