Rezonans magnetyczny w Lublinie to jedno z najbardziej zaawansowanych badań diagnostycznych, które pozwala uzyskać niezwykle dokładny obraz wnętrza ludzkiego ciała. Dzięki niemu diagnostyka chorób rozwinęła się niezwykle mocno w ostatnich latach. Rezonans wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe, przez co umożliwia ocenę tkanek, narządów i wszelkich struktur z niezwykłą precyzją. Badanie to ma długą listę zalet, dlatego jego wykonanie w wielu przypadkach jest polecane.
Kiedy warto zdecydować się na wykonanie rezonansu magnetycznego?
Rezonans magnetyczny to badanie wyróżniające się sporą uniwersalnością. Jest on szczególnie zalecany w przypadku podejrzenia poważnych chorób i schorzeń, które niełatwo zdiagnozować za pomocą innych metod obrazowania. Jednym z najczęstszych wskazań do przeprowadzenia rezonansu są bez wątpienia różnego rodzaju problemy neurologiczne, do których zaliczamy chociażby bóle głowy, zawroty czy częste drętwienia nóg i rąk. Badanie to pozwala również na ocenę zmian w rdzeniu kręgowym oraz wykrycie stwardnienia rozsianego, dzięki czemu może okazać się pomocne dla wielu pacjentów. W ortopedii rezonans magnetyczny Lublin także nie jest bez znaczenia. W tej dziedzinie medycyny stosuje się go najczęściej do diagnozowania urazów mięśni, stawów oraz kręgosłupa. Co interesujące, rezonans znajduje również zastosowanie w kardiologii, umożliwiając szybką ocenę pracy serca, wykrycie ewentualnych wad czy ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Szukasz solidnej firmy, której domeną jest rezonans magnetyczny w Lublinie? Jeżeli tak, to zapoznaj się z tym usługodawcą: https://rezonika.pl/.
Jak przebiega badanie rezonansem?
Badanie rezonansem magnetycznym jest zupełnie bezbolesne i zazwyczaj trwa od 15 do maksymalnie 60 minut, w efekcie czego zupełnie nie trzeba się go obawiać. Przed rozpoczęciem procedury pacjent zostaje poinformowany o poszczególnych etapach badania, a także poproszony o zdjęcie metalowych przedmiotów, które mogą zaburzyć wynik badania. W trakcie badania pacjent leży nieruchomo na profesjonalnym stole, który jest wsuwany do środka aparatu rezonansowego. W niektórych przypadkach, a zwłaszcza przy obrazowaniu naczyń krwionośnych czy ocenie guza, obligatoryjne jest podanie środka kontrastowego. Substancja ta jest wstrzykiwana dożylnie i pozwala na skrupulatne uwidocznienie badanych części ciała. Dzięki niej rezonans zapewnia jeszcze większą skuteczność podczas diagnostyki. Aparat rezonansowy emituje specyficzne dźwięki, które mogą być dość irytujące i uciążliwe dla niektórych osób. Dlatego też pacjenci w większości przypadków otrzymują słuchawki ochronne lub zatyczki do uszu. W trakcie badania niezwykle istotne jest zachowanie całkowitej nieruchomości, bowiem każde poruszenie może wpłynąć na jakość otrzymanych obrazów i zniekształcić badanie.
Rezonans magnetyczny – co jest zakazane w jego przypadku?
Pomimo swojej wysokiej skuteczności i ogólnego bezpieczeństwa rezonans magnetyczny nie jest odpowiedni dla wszystkich pacjentów, co warto mieć na uwadze przed skorzystaniem z tego badania. Najważniejszym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest oczywiście obecność metalowych implantów lub niektórych urządzeń medycznych, do których zaliczamy przede wszystkim rozruszniki serca czy metalowe klipsy naczyniowe. Silne pole magnetyczne generowane przez aparat może wpłynąć na funkcjonowanie tych urządzeń lub spowodować ich niechciane przemieszczenie, dlatego w takich sytuacjach badanie MRI jest niemożliwe. Pacjenci z tatuażami wykonanymi przy użyciu atramentu zawierającego cząsteczki metalu także powinni poinformować o tym lekarza przed badaniem. Zdarza się bowiem, że pole magnetyczne może wywołać uczucie pieczenia w miejscach pokrytych tatuażem. Wiele osób decydujących się na rezonans magnetyczny niestety o tym zapomina, co jest niemałym błędem.
Artykuł sponsorowany