LifestyleZdrowie

Witamina D – czy jest przydatna w diecie niemowlaka?

Witamina D – czy jest przydatna w diecie niemowlaka?

Zdrowie niemowlaka to bardzo obszerny temat i należy podchodzić do niego z dużą rozwagą, aby nie popełniać niepotrzebnych błędów w żywieniu czy suplementacji. Niemowlaki mogą się dobrze rozwijać, gdy zapewni im się ku temu odpowiednie warunki. Czy ważne jest podawanie witaminy D w codziennej diecie niemowlaka? Na to pytanie istnieje tylko jedna odpowiedź – tak! Nawet można by powiedzieć dla podkreślenia wagi tejże witaminy – trzy razy tak. W naszym klimacie jest strasznie mało słońca. Poza tym niemowlaki mają bardzo wrażliwą skórę i wystawianie ich do słońca w celach opalania mogłoby być fatalne w skutkach. Dlatego lepiej zdać się na fachowe porady osób, które się na tym znają i wybrać witaminę D sztuczną, suplementowaną.

Jaka dawka witaminy D będzie dobra dla niemowlaka?

Optymalną dawką witaminy D dla niemowlaka jest 400 jednostek dziennie. Jednak medycyna alternatywna podaje, że powinno się tej witaminy D suplementować więcej, nawet u tak małych dzieci. Dobrze poczytać w różnych źródłach, gdy podejmuje się ostateczną decyzję w sprawie suplementacji. Nie ma co korzystać tylko z jednej, niepotwierdzonej informacji w tej kwestii. Prawdziwa mądrość to szukanie, ciągłe rozwijanie się, a nie osiadanie na laurach. Medycyna poza tym bardzo się rozwija i fajnie jest wiedzieć jakie nowinki pojawiają się w nowych dziedzinach.

Czy niemowlakom potrzeba podawać inne witaminy?

Nie. Jeśli niemowlak jest na zbilansowanej diecie, to powinien czerpać swoje składniki odżywcze z tego, co mu podaje się do jedzenia. Rozszerzanie diety jest tu bardzo ważne. Trzeba wdrażać odpowiednie składniki i po prostu nieustannie rozwijać się w tym temacie, aby móc dziecku dostarczać to, co najlepsze i to, na co zasługuje. Żaden normalny rodzic nie chce dla swojego dziecka źle. Żadna osoba nie chce przecież szkodzić zdrowiu własnego dziecka. Niemniej jednak czasem można zaszkodzić zdrowiu dziecka przypadkiem. Nie należy zatem wierzyć w niezweryfikowane informacje, których jest pełno w Internecie. Informacje powinny być sprawdzone i aby dawać im wiarę, sami powinniśmy najpierw zgłębić pełnię wiedzy na ich temat.

Jak dbać o dietę niemowlaka podając witaminę D?

Ważna jest przede wszystkim systematyczność. Podawanie witaminy D jest konieczne, nie należy jednak bagatelizować tej czynności i pomijać dawek. Dostarczanie 400 jednostek witaminy D jest optymalne i musimy się do tego stosować. Najlepiej po prostu ustalić jakąś stałą porę w ciągu dnia albo skojarzyć podawanie witaminy D z jakąś inną czynnością – na przykład robić to zawsze po kąpieli dziecka. Wtedy nie zapomnimy o żadnej z dawek.

Codzienna suplementacja nie tylko dla malucha

Dobrze – ustaliliśmy już, że witamina D jest nam potrzebna. Jednak dobrze byłoby, aby nie tylko dzieci się nią suplementowały. My, jako dorośli, możemy zbadać jej poziom. Jeśli mamy niedobory, również przydałoby się, abyśmy ją suplementowali. Być może nawet w znacznie większych dawkach, niż nasze dziecko.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.