Tutaj jesteś

Co to jest skin cycling? Na czym polega ten trend kosmetyczny?

25 lipca 2023 Uroda skin cycling

Skin cycling to strategia pielęgnacyjna twarzy, która polega na stosowaniu określonych produktów w cyklu kilku dni i w określonej kolejności. Ten nowy sposób na rutynę pielęgnacyjną przywędrował do łazienek milionów kobiet z Instagrama i TikToka. Zdobył serca nie tylko influencerek, ale też dermatologów. Na czym dokładnie polega skin cycling? Jak go wprowadzić w życie? Jakich produktów potrzeba?

Skin cycling – efekt rewitalizacji skóry  

Skin cycling to termin z angielskiego, który można przetłumaczyć jako cykliczną pielęgnację skóry. W strategii chodzi o stosowanie kosmetyków tak, aby pobudzić skórę do regeneracji bez uszkadzania jej bariery hydrolipidowej. Trend jest odpowiedzią na stosowanie pielęgnacji przeładowanej składnikami aktywnymi. Jego celem jest zminimalizowanie podrażnień pozostałych po pandemicznej modzie na produkty, które miały na celu złuszczanie skóry, ale które mogły doprowadzać do podrażnień, zwłaszcza stosowane w nadmiarze.

Zasady skin cyclingu mówią o tym, że nie należy zbyt często sięgać na składniki mocno złuszczające, aby nie podrażnić skóry. Jednocześnie nie powinno się z nich rezygnować, ale stosować cyklicznie, na przemian z produktami rewitalizującymi. Jednocześnie skin cycling upraszcza rutynę pielęgnacyjną – jest łatwy w stosowaniu i ukierunkowany na ochronę bariery hydrolipidowej.

Skin cycling – jakie produkty?

Wprowadzając skip cycling do codziennej rutyny, szybko można zauważyć różnicę w wyglądzie skóry. Po zastosowaniu mocnych składników, takich jak serum z retinolem czy kwasami złuszczającymi, należy stosować takie substancje jak:

  • lipidy (ceramidy, cholesterol, skwalan czy olejki),
  • serum z kwasem hialuronowym, aloesem i gliceryną,
  • kremy z wąkrotką azjatycką,
  • składniki łagodzące, jak alantoina czy pantenol

Są to składniki, że łagodzą, nawilżają i uzupełniają ubytki w warstwie lipidowej, czyli wzmacniają ochronne funkcje skóry.  

Skin cycling – plan pielęgnacji

Jak wygląda skin cycling krok po kroku? Pielęgnacja skóry w skin cyclingu odbywa się w czterodniowych cyklach.

  • W pierwszym dniu należy zastosować produkty złuszczające, takie jak serum z kwasami AHA albo pianki do mycia twarzy z enzymami roślinnymi.
  • W drugim dniu można zastosować produkt z retinoidami, czyli na przykład serum z retinolem w bezpiecznej dawce. Na początek warto zastosować łagodne formy retinolu, w jak najniższej dawce.
  • Trzeci i czwarty dzień to czas regeneracji skóry. Wtedy warto sięgnąć po kremy odbudowujące uszkodzenia cery na noc, na przykład z niacynamidem. Zafunduj sobie wówczas nawilżającą maseczkę w płachcie z kwasem hialuronowym lub innym składnikiem mocno nawadniającym.

Kremy regenerujące i nawilżające należy stosować też rano. Składniki do dziennej pielęgnacji to na przykład kwas hialuronowy, aloes, gliceryna i witamina C. Bardzo ważne jest też używanie kremów z filtrem SPF 50. Nie tylko latem, ale całorocznie. Promienie UV przenikają przez szyby i niestety negatywnie wpływają na skórę, przyspieszając jej fotostarzenie.

Skin cycling to jeden z najrozsądniejszych trendów pielęgnacyjnych ostatnich lat. Jest prosty w zastosowaniu, nie wymaga wielu produktów kosmetycznych na półce i przynosi szybkie rezultaty wzmocnienia skóry, która staje się promienna i gładka.

Materiał zewnętrzny

Redakcja klubkosmetyczny.pl

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie urody, pielęgnacji i zdrowia. Cieszymy się, że możemy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem w tym forum.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zatrzymać młodość na dłużej