Lifestyle

Czym zajmuje się implantologia stomatologiczna? Wskazania, zabiegi, ceny

Czym zajmuje się implantologia stomatologiczna? Wskazania, zabiegi, ceny

Coraz więcej pacjentów gabinetów stomatologicznych decyduje się na wykonanie implantów. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się dziedzina jak implantologia i kiedy warto zdecydować się na implanty zębowe!

Implantologia stomatologiczna – co to jest?

Implantologia jest rozległą dziedziną medycyny, która zajmuje się zastosowaniem implantów. Mają one na celu zastąpienie nieobecnych albo nieprawidłowo działających narządów ciała człowieka.

Do tej dziedziny zaliczana jest również implantologia stomatologiczna, która zajmuje się wszczepianiem implantów zębowych. Obecnie implanty te uznawane są w stomatologii za najnowocześniejszy sposób uzupełniania braków w uzębieniu.

Gdzie można skorzystać z zabiegów implantologii stomatologicznej?

Aktualnie implantologia stomatologiczna dostępna jest jedynie dla pacjentów korzystających z prywatnych gabinetów i klinik stomatologicznych, dlatego zabiegi tego typu nie podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nowoczesna implantologia Kraków – skorzystaj z profesjonalnego zabiegu pod okiem doświadczonego implantologa!

Jak wykonuje się implanty zębów?

Implantologia stomatologiczna skupia się na wszczepianiu implantów w kość szczęki albo żuchwy, aby dzięki nim zastąpić utracone zęby, a dokładnie korzenie zębowe. Na wszczepie w kości umieszcza się następnie łącznik, a na nim protezę widoczną w jamie ustnej, na przykład może być to koronka, mostek albo proteza całego łuku zębowego w przypadku bezzębia.

Aby wszczepić implanty, przeprowadza się zabieg chirurgiczny, który polega na wykonaniu odpowiedniego cięcia w dziąśle oraz osadzeniu implantu w kości. Następnie dziąsło zaszywa się, co pozwala na stworzenie odpowiednich warunków do zagojenia się rany oraz do zintegrowania się implantu z otaczającą go kością.

Po kilku miesiącach, gdy implant jest już dobrze zintegrowany, przechodzi się do kolejnego etapu zabiegu, czyli do jego odsłonięcia, osadzenia łącznika oraz do umieszczenia na nim protezy.

Implanty stomatologiczne – dla kogo będą najlepsze?

Implantologia stomatologiczna jest dziedziną o bardzo szerokim zastosowaniu, dlatego też może ona pomóc wielu osobom w przypadku pojedynczych i mnogich braków zębowych. Jak wspomniano, sprawdza się też przy bezzębiu, czyli u pacjentów, którzy utracili naturalne uzębienie.

Implanty zębowe są bardzo wygodne dla pacjentów, ponieważ bardzo skutecznie imitują one naturalne zęby. Nie powodują otarć i dyskomfortu, nie wpływają negatywnie na mowę oraz jedzenie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Są także bardzo trwałe, co powoduje, że często mogą być one używane przez całe życie.

Ile kosztują implanty stomatologiczne?

Koszty związane z wszczepieniem implantów stomatologicznych są zróżnicowane, ponieważ zależą one od zastosowanego systemu, liczby wczepów, cennika w danej klinice lub gabinecie oraz zabiegów dodatkowych.

Zazwyczaj cena wykonania jednego implantu stomatologicznego rozpoczyna się od około 5 tysięcy złotych. Aby uzyskać więcej informacji o cenach, warto udać się na konsultację implantologiczną do specjalisty w tej dziedzinie.

Udostępnij