MakijażPielęgnacja

Kremy z filtrem 50 do twarzy pod makijaż. Dlaczego warto z nich korzystać? Co wybrać?

Kremy z filtrem 50 do twarzy pod makijaż. Dlaczego warto z nich korzystać? Co wybrać?

Dzisiaj coraz więcej kobiet decyduje się na kremy pod makijaż z wysokim filtrem, które zapewniają skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dlaczego warto z nich korzystać? Co kupić?

Dlaczego warto stosować kremy z filtrem pod makijaż?

Zabezpieczanie skóry przed słońcem jest ważne nie tylko w ciągu upalnego lata. Warto pamiętać o nim przez cały rok.

Szczególna ochrona powinna dotyczyć twarzy, ponieważ promieniowanie UV nie tylko zwiększa ryzyko poparzeń posłonecznych, ale także powoduje szybsze starzenie się skóry, sprzyja pojawianiu się niedoskonałości – przebarwień, wyprysków, a nawet groźnych nowotworów.

Wobec tego kremy z filtrem 50 do twarzy pod makijaż redukują ryzyko pojawienia się wielu niepożądanych skutków ekspozycji na słońce. To też najskuteczniejsze kosmetyki przeciwzmarszczkowe!

Krem pod makijaż z filtrem 50 – dla kogo?

Filtry przeciwsłoneczne dzieli się pod kątem faktora SPF (Sun Protection Factor). Służy on do oznaczenia stopnia ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Im wyższy wskaźnik SPF, tym kosmetyk skuteczniej chroni przed słońcem.

Najwyższe filtry to SPF 50 i 50+, który określane są także jako bardzo wysoka i ultra wysoka ochrona. Potrafią zablokować nawet 98% promieni słonecznych, ale w tym celu muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Takie kremy z filtrem 50 do twarzy polecane są dla każdej osoby, która chciałaby skutecznie zabezpieczyć swoją skórę przed szkodliwymi promieniowaniem UV. Są szczególnie wskazane u osób z jasną karnacją. Mogą być używane także przy skórze wrażliwej, delikatnej, atopowej.

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym – czym są filtry chemiczne i mineralne?

W kosmetykach z filtrami UV stosuje się różne składniki, które mają na celu blokowanie promieni UVA i UVB.

Filtry przeciwsłoneczne można podzielić na dwie kategorie:

 • filtry chemiczne
 • filtry mineralne

Filtry chemiczne zawierają związki, które wnikają w skórę i pochłaniają fale promieniowania UV, rozkładając je na ciepło. Zaliczają się do nich różne składniki, na przykład Octocrylene, Trisiloksan Drometrizolu, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Awobenzon czy Ethylhexyl Methoxycinamate. Niektóre z nich mogą być jednak niestabilne po wykonaniu makijażu, czyli mogą szybko tracić swoje właściwości.

Filtry mineralne z kolei działają jak tarcza ochronna – odbijają promieniowanie UV ze skóry. Kremy z filtrami tego rodzaju zawierają składniki pochodzenia naturalnego jak Titanium Dioxide lub Zinc Oxide. Są także wysoce stabilne – mogą skutecznie chronić przez długi czas.

Kosmetyki z filtrami mineralnymi są uznawane za bezpieczniejsze dla skóry, ponieważ działają na jej powierzchni i nie przenikają do jej głębszych warstw, ale z drugiej strony mogą być trudniejsze w nakładaniu i pozostawiać białą warstwę.

Najlepsze kremy z filtrem 50 do twarzy pod makijaż – co wybrać?

Dobry krem z filtrem 50 do twarzy pod makijaż powinien przede wszystkim dobrze chronić, ale przy tym nie powinien nadmiernie obciążać skóry, aby łatwo wykonać na nim make-up.

Główne kryteria przy doborze kremu do twarzy z filtrem:

 • wysoka ochrona UVA i UVB
 • stabilność filtra po nałożeniu kosmetyków
 • nietłusta, lekka formuła, aby nie obciążać cery
 • matowe lub lekko satynowe wykończenie
 • hipoalergiczny skład minimalizujący ryzyko podrażnień
 • dodatkowe działanie pielęgnacyjne
 • pasujący do typu cery

Dzisiaj kremy z filtrem do twarzy pod makijaż ma w ofercie coraz więcej marek. To zarówno popularni producenci kosmetyków pielęgnacyjnych, jak również ci mniej znani. Coraz częściej pojawiają się także naturalne bio kremy z filtrami mineralnymi.

Jak stosować krem z filtrem pod makijaż?

Kosmetyki z filtrem powinny być stosowane zgodnie z zalecaniami producenta. Najważniejsze jest nakładanie odpowiedniej ilości produktu. Zaleca się, aby było to około 1 ml na całą twarz.

Przy dłuższej ekspozycji na słońce należy ponownie nałożyć krem z filtrem. Dla kosmetyków z filtrami chemicznymi to 2-3 razy dziennie zależnie od czasu przebywania na słońcu, natomiast dla mineralnych po ich starciu.

Z kremami z filtrami pod makijaż bardzo dobrze współpracują kosmetyki mineralne, które nie przyczyniają się do zatykania porów, dobrze kamuflują niedoskonałości, a wybrane z nich mogą nawet leczyć trądzik.

Aby zredukować ryzyko negatywnego wpływu promieniowania UV na skórę:

 • nie przebywaj przez długi czas na słońcu, wypoczywaj w cieniu
 • unikaj wychodzenia na słońce w godzinach 11:00 – 15:00, gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze
 • noś okulary z filtrem przeciwsłonecznym, które ochronią wrażliwe okolice oczu
 • zabezpieczaj twarz dodatkowo przez noszenie czapki, kapelusza

Udostępnij