Tutaj jesteś

Jak działa siemię lniane na włosy i organizm od środka?

25 lipca 2020 Uroda

Małe nasionka lnu zawierają szereg cennych składników odżywczych, witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i wiele innych związków aktywnych. Bez wątpienia warto się nimi zainteresować i wprowadzić do codziennego jadłospisu. Regularne spożywanie lnu przyniesie wiele wymiernych korzyści. Nie kosztuje wiele i jest powszechnie dostępny, dlatego najwyższy czas dać mu szansę i wzbogacić o niego swoje dotychczasowe menu. Siemię lniane ma bardzo korzystny wpływ przede wszystkim na układ pokarmowy. Sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki, dodaje energii, stoi na straży pięknej skóry i włosów. Jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu i samopoczuciu, jak najbardziej powinniśmy zacząć sięgać po ziarenka lnu.

Siemię lniane efekty regularnego picia – poznaj niesamowite korzyści

Wiele osób nadal nie docenia nasion lnu, przez co wiele na tym traci. Jest to bardzo cenny surowiec, o korzystnym działaniu na organizm – zarówno człowieka, jak i zwierząt. Można nawet mówić w przypadku tej rośliny o właściwościach leczniczych. Len znany jest od wieków, bardzo ceniony i wykorzystywany przy najróżniejszych dolegliwościach. Nasionka obfitują w nienasycone kwasy omega 3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Większość osób ma niedobory tych kwasów. W produktach wysoko przetworzonych przeważają prozapalne kwasy omega 6, co niestety nie ma ze zdrowiem nic wspólnego, wręcz można mówić o szkodliwości i rozwoju przeróżnych schorzeń. Zaletą lnu jest spora zawartość błonnika pokarmowego. Znajdziemy w nim też białko, liczne witaminy i minerały. Mówić można o witaminach z grupy B, C, D, E, A i K. Spożywając te niepozorne ziarenka, dostarczamy organizmowi wapnia, magnezu, żelaza.

Po siemię lniane warto sięgać w przypadku borykania się z zaparciami. Jeśli towarzyszą nam bóle brzucha i różnego typu dolegliwości żołądkowo-jelitowe, warto włączyć do swojego menu te brązowe ziarenka. Regulują one procesy trawienia i działają oczyszczająco na jelita. Pozbycie się zalegających złogów pozwala na zrzucenie nadprogramowych kilogramów i zachowanie prawidłowej masy ciała. Len pomoże przy wzdętym brzuchu, nieżycie żołądka i dwunastnicy, wrzodach. Poprawia perystaltykę jelit, sprzyja procesowi chudnięcia, dlatego jeśli ktoś pragnie uzyskać smukłą sylwetkę, pora wdrożyć do jadłospisu siemię lniane. Zaletą będzie także zmniejszone uczucie głodu i większa sytość po posiłkach. Spożywając siemię lniane, można spodziewać się poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci. Reguluje wypróżnienia, wspomaga porost włosów, pomaga pozbyć się zmian skórnych.

Jak stosować len?

Stosowanie siemienia lnianego jest banalnie proste. Najwygodniej byłoby kupić sobie już zmielone ziarna lnu, ale dużo zdrowszym rozwiązaniem okazuje się być bez wątpienia spożywanie go na świeżo, czyli mielenie potrzebnej ilości tuż przed podaniem. Trzeba pamiętać o tym, że w lnie znajdują się bardzo niestabilne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które szybko się utleniają. Jeśli chcemy czerpać największe korzyści z kuracji lnem, warto włożyć w to więcej wysiłku i mielić ziarna samodzielnie. Najprostszym sposobem będzie zmielenie łyżki siemienia lnianego, wsypanie go do kubka, zalanie go do połowy gorącą wodą, odczekanie chwili, energiczne wymieszanie mikstury i wypicie jej. Zmielony len można tak naprawdę dodawać do wszystkiego, każdego swojego posiłku. Jest on bardzo smaczny, wobec czego nie powinno być z tym żadnych problemów. Nie trzeba martwić się o to, czy len zmieni smak potrawy, gdyż jest łagodny i neutralny. Do wyboru mamy zwykły len brązowy lub len złocisty, nazywany potocznie budwigowym. Tańszy jest ten pierwszy, ale za bardziej wartościowy uznaje się len złoty. Wybór pozostaje kwestią indywidualną, gdyż oba rodzaje lnu sprawdzają się idealnie i przynoszą niemalże takie same efekty.

Dlaczego warto wykorzystać siemię lniane do pielęgnacji włosów?

Wspaniale działa siemię lniane na włosy, dlatego warto stosować te cenne nasionka nie tylko wewnętrznie, ale też zewnętrznie. Oczywiście nie chodzi tutaj o nakładanie na włosy całych ani nawet zmielonych ziaren lnu, co byłoby mocno problematyczne podczas zmywania tego wszystkiego z kosmyków. Nasiona lnu mają to do siebie, że zawierają liczne związki śluzowe, które powstają po ich namoczeniu. Do użytku zewnętrznego wykorzystuje się właśnie ten powstały żel, o klejącej konsystencji.

Stosowanie siemienia lnianego na włosy sprawia, że stają się one miękkie i przyjemne w dotyku, dobrze nawilżone, sypkie. Co więcej, zaczną szybciej rosnąć. Len warto nakładać nie tylko na włosy, ale też na skórę głowy, dzięki czemu będzie ona lepiej odżywiona. Włosy zaczną rosnąć mocne i gęste już od samej nasady. Dodatkowo kleik z siemienia łagodzi podrażnienia, przeciwdziała nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów.

Redakcja klubkosmetyczny.pl

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie urody, pielęgnacji i zdrowia. Cieszymy się, że możemy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem w tym forum.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?