Tutaj jesteś

Krótki przegląd formalnych i półformalnych butów do garniturów

13 września 2022 Zakupy buty do garnituru


Każdy mężczyzna, u którego w garderobie królują garnitury – zarówno na te wyjątkowe okazje, jak i na co dzień – z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak kluczową rolę odgrywają w przypadku tego stroju także buty. To dwa podstawowe elementy, które mogą stworzyć elegancką stylizację odpowiednią na ślub, uroczystość rodzinną czy na ważne służbowe spotkanie. W tym artykule prześledzimy sobie rodzaje męskich butów, które najczęściej polecane są do noszenia w połączeniu właśnie z garniturami.

Oxfordy do garnituru, czyli najwyższa elegancja

Oxfordy to klasyczne i niezwykle eleganckie buty męskie, które znakomicie komponują się z idealnie skrojonymi garniturami. Można je wybierać zarówno na te wyjątkowe okazje, jak i w bardziej codziennych sytuacjach. To, co je wyróżnia, to zaokrąglony, nakładany nosek oraz zamknięta przyszwa.

To, co sprawia, że oxfordy są uniwersalnym obuwiem, to prostota ich wykonania – zwykle występują w czarnym kolorze i są pozbawione ozdób. Najbardziej wytworne modele charakteryzuje skórzana podeszwa i starannie wykonane szwy. Oxfordy doskonale uzupełniają garnitury ślubne, wobec czego stanowią bardzo częsty wybór pośród przyszłych panów młodych.

Mniej formalne, ale równie ponadczasowe derby

Derby są obuwiem, które uważa się za nieco mniej formalne niż oxfordy, o czym decyduje ich otwarta przyszwa. W tym przypadku mamy także do czynienia z nieco większym wyborem kolorystycznym, ponieważ te buty możemy spotkać także w wersji granatowej czy brązowej.

Chociaż nie brakuje sytuacji, w których takie buty jak derby uzupełniają garnitury ślubne i wieczorowe, to jednak zdecydowanie lepiej postawić na nie w trakcie spotkań biznesowych czy po prostu na co dzień do pracy, jeżeli w miejscu, w którym jesteśmy zatrudnieni, obowiązuje ustalony odgórnie dress code.

Modne brogsy oraz nowoczesne lotniki

Chociaż w arsenale męskiego obuwia nie powinno zabraknąć przynajmniej jednej pary oxfordów oraz derbów, to warto też pochylić się nad nieco mniej typowymi propozycjami, jeśli interesują nas eleganckie buty do garnituru. Należą do nich m.in. brogsy i lotniki.

Brogsy, zazwyczaj w kolorze ciemnego brązu, charakteryzują się dziurkami na wierzchniej warstwie skóry. Stanowi to zauważalną, a jednocześnie bardzo elegancką ozdobę. Lotniki z kolei to buty bez wątpienia wyjątkowe, jako że wykonuje się je z jednego kawałka skóry i posiadają wyłącznie jeden szew. Brogsy mogą uzupełnić garnitury o nieco swobodniejszym kroju, z kolei lotniki będą znakomitym wyborem do sportowych marynarek.

Wygodne loafersy i mokasyny

Wsuwane buty do garnituru? Jak najbardziej! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z klasycznego obuwia ze sznurowadłami. Do wsuwanych modeli należą między innymi loafersy oraz mokasyny, które wyglądają dość podobnie i tak samo dobrze sprawdzają się w mniej formalnych sytuacjach.

Mokasyny to buty całkowicie płaskie, wobec czego nie posiadają one nawet niewielkiego obcasa. W przypadku loafersów podeszwa jest zdecydowanie masywniejsza. Zarówno jedne, jak i drugie buty doskonale uzupełniają letnie garnitury, które są chętnie wybierane przez panów na uroczystości w trakcie cieplejszych miesięcy.

Redakcja klubkosmetyczny.pl

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie urody, pielęgnacji i zdrowia. Cieszymy się, że możemy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem w tym forum.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Śniegowce dla dziecka - dlaczego warto je kupić?