Uroda

Czym jest pierzga pszczela? I jakie właściwości posiada?

Czym jest pierzga pszczela? I jakie właściwości posiada?

Pierzga pszczela w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Często kojarzona jest z pokarmem dla pszczół, ale staje się coraz bardziej popularna wśród ludzi. Jest bogata w witaminy i minerały, a także stanowi dobre źródło białka. Udowodniono również, że posiada wiele właściwości prozdrowotnych.

Co to jest ul pszczeli? I jakie właściwości posiada?

Głównym pokarmem pszczół jest pierzga. Powstaje ono z pyłku, który jest przenoszony do ula i zbierany przez pszczoły. Następnie pszczoły mieszają pyłek z miodem i śliną pszczelą, tworząc plastry. Po pewnym czasie następuje proces fermentacji mlekowej, dzięki któremu kołderka staje się w 100 procentach odporna na wszelkie formy pleśni i gnicia. 

W jednym ulu nie ma możliwości posiadania dużej ilości kołder. Dlatego jeśli chcemy mieć jeden kilogram kołderki, będziemy potrzebować co najmniej od 6 do 30 ramek. Wszystko zależy od tego, ile pszczół jest obecnych w ulu. Plewka jest wykorzystywana przez pszczelarzy do karmienia pszczół zimą, kiedy kwiaty jeszcze nie zakwitły. Należy je przechowywać w odpowiednich warunkach, ponieważ w przeciwnym razie mogą zabić szkodniki.

Jak to wygląda?

Pierzga pszczela wygląda jak ciemnobrązowe grudki o bardzo nieregularnym kształcie. Jest mniej kulista niż drobina czy pyłek. Trudno jest też utrzymać jego konsystencję.

Pierzga pszczela ma właściwości lecznicze

Pierzga pszczela jest bogata w składniki odżywcze, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Ludzie obecnie coraz częściej z niego korzystają. Wbrew temu, co ludzie mogą sądzić, jest ona łatwa do znalezienia. Możemy go dostać u naszego lokalnego pszczelarza, lub w każdym innym sklepie, który sprzedaje zdrową żywność. Można kupić suplementy diety, które zawierają ule pszczele jako składnik swoich tabletek. 

Jest on również wykorzystywany w medycynie naturalnej. Poprzez swoją regenerację i ogólne wzmocnienie, pierzga pszczela może pozytywnie wpływać na organizm. Spożywanie go po zabiegach chirurgicznych jest bardzo wskazane. Może być również bardzo pomocne w sytuacjach chronicznego zmęczenia, niedoboru witamin, obciążenia psychicznego. 

Zalecany jest przy depresji oraz w celu wsparcia układu nerwowego. Pierzga pszczela reguluje również pracę układu pokarmowego, co jest jej kolejną zaletą. Jest bardzo skuteczny w oczyszczaniu wątroby, pomaga przy zaparciach i biegunkach, a także przyspiesza gojenie się ran. Polecany jest również do stosowania w leczeniu anemii. Może być stosowany do zwalczania objawów przeziębienia i grypy.

Wszystko to dzięki temu, że pierze pszczele jest bogate w składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm. Do tych składników odżywczych należą:

  • mikroelementy (żelazo, mangan, miedź, cynk, selen, krzem), 
  • makroelementy (fosfor, potas, sód)

Dostępne są zarówno tłuszcze nasycone, jak i nienasycone:

  • aminokwas egzogenny – Nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych aminokwasów.
  • witaminy (B1,B2, B3, i B6, B7; B12; C, E, D. K, i witamina A).

Obecna jest również duża ilość białka (więcej niż w pyłku).

Jak stosować pierzgę pszczelą?

Przy stosowaniu pierzgi pszczelej najpopularniejszą metodą jest sporządzenie naparu, który następnie spożywamy. Ten przepis jest prosty: zagotuj trochę wody i dodaj do niej jedną łyżkę piór pszczelich. Pozostawić na co najmniej noc. Dzięki temu możemy go wypić tuż przed śniadaniem. Można również użyć gorącej wody. Nie powinna ona jednak przekraczać 40°F. Można również zrobić herbatę, dodając miód do wody lub stosując napar ziołowy. Jeśli nie lubimy lekko gorzkiego smaku, istnieje wiele suplementów diety, które zawierają ekstrakt z pierzgi pszczelej. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj – domiuroda.pl/pierzga-pszczela-wlasciwosci-zastosowanie

Widzimy, że pierzga pszczela jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia. Warto sięgać po nią, gdy tylko jest taka możliwość. Nie musimy się martwić o to, że jest to towar deficytowy, ponieważ można go znaleźć w każdym sklepie ze zdrową żywnością lub suplementami. Domiuroda.pl to jedno z miejsc, w których można kupić pierzgę w formie tabletek.

Udostępnij